128.jpg

Dbanie o buty skórzane – o czym nie można zapomnieć?

Wybierając skórzane buty, kierujemy się ich wysoką jakością i pięknym wyglądem. Aby obuwie wykonane ze skóry jak najdłużej zachowało te cechy, należy je odpowiednio pielęgnować. Dbanie o buty skórzane dotyczy ich właściwiej pielęgnacji, czyszczenia i przechowywania. W poniższym wpisie podpowiadamy, jak należy to robić.

Pielęgnacja butów skórzanych zimą

Zima to najtrudniejszy czas dla posiadaczy skórzanego obuwia. Buty narażone są na kontakt z wilgocią oraz z sola drogową, którą posypywane są ulice. Zdarza się, że po bezpośrednim kontakcie z solą na cholewce powstają plamy. Jak się ich pozbyć? W tym przypadku ważna jest szybka reakcja. Sól matowi i niszczy buty, poza tym wnika w głębsze warstwy materiału. Dlatego, gdy tylko zauważymy zacieki z soli, należy użyć miękkiej ściereczki nasączonej wodą z octem w proporcji 1:1 lub roztworu z sokiem z cytryny. Pomocne będą także nawilżane chusteczki dla niemowląt, zawierające wodę. Może się zdarzyć, że plamy z soli ponownie pojawią się na butach, pomimo ich wcześniejszego oczyszczenia. Dlatego tak ważne jest pastowanie i impregnowanie butów skórzanych.

Dbanie o buty skórzane – usuwanie plam

Każda plama, która pojawia się na naszym obuwiu, szpeci je i sprawia, że wyglądają nieestetycznie. Dlatego, warto na bieżąco sprawdzać ich stan. Usuwanie plam rozpoczynamy od ustalenia, z czym miały styczność nasze buty skórzane. Pielęgnacja i czyszczenie zabłoconych butów jest dość prosta. Czekamy, aż błoto zaschnie i wtedy przy pomocy miękkiej szczoteczki usuwamy resztki ziemi. Nigdy nie wcieramy mokrego błota w skórę. Jeżeli chodzi o innego typu zabrudzenia, zawsze najpierw oczyszczamy buty z resztek piasku i innych widocznych osadów. Następnie przy pomocy flanelowej szmatki i wody ścieramy plamy. Nie należy myć butów pod bieżącą wodą ani tym bardziej wkładać ich do pralki. Suszenie umytych butów powinno odbywać się z dala od źródeł ciepła.

Białe lub jasne buty skórzane – pielęgnacja

Coraz częściej sklepy oferują także białe skórzane buty. Pielęgnacja obuwia w jasnym odcieniu wymaga sporego zaangażowania z uwagi na to, że brud na takiej powierzchni mocno rzuca się w oczy. Przebarwienia mogą być widoczne zarówno na cholewce, jak i na podeszwie. Aby je skutecznie usunąć, należy użyć miękkiej szmatki zwilżonej uprzednio zimnym mlekiem. Jego działanie wybielające wzmocni dodatek łyżki soku z cytryny lub ocet.

Natomiast brzegi jasnych butów można oczyścić zmywaczem do paznokci. Zanim wykorzystamy ocet lub zmywacz, warto wcześniej sprawdzić, jak działają one na powierzchnię buta. W ten sposób unikniemy przypadkowego zniszczenia obuwia. Zamiast zmywacza do czyszczenia brzegów podeszwy można użyć benzyny ekstrakcyjnej. Po jej zastosowaniu należy natłuścić buty.

Pielęgnacja skórzanych butów – pastowanie i impregnacja

Abu ochronić nasz obuwie przed plamami, należy je regularnie pastować. W tym celu wykorzystujemy zakupiony w sklepie preparat do czyszczenia butów skórzanych. Wybrany środek powinien mieć kolor w tym samym odcieniu, co buty. Po oczyszczeniu butów z zabrudzeń nakładamy preparat przy pomocy zwilżonej bawełnianej szmatki lub specjalnej miękkiej szczoteczki. Na końcu, gdy pasta wyschnie, należy wypolerować je suchą i czystą ściereczką. Dla uzyskania lepszego połysku można użyć bezbarwnej pasty nabłyszczającej.

Impregnacja natomiast to zabezpieczenie skórzanego obuwia przed zniszczeniem. Szczególnie chroni przed wodą i wilgocią. Wykonuje się ją przy pomocy specjalistycznego impregnatu przeznaczonego do konkretnego typu skóry.

Czyszczenie butów zamszowych

Zamsz to szczególna odmiana skóry, która wyróżnia się charakterystycznym, miękkim włosem. Zwykły preparat do butów skórzanych dedykowany do obuwia wykonanego ze skóry licowej zniszczy delikatną powłokę butów zamszowych. Dlatego zawsze dostosowujemy rodzaj środka do typu obuwia. Buty zamszowe wymagają impregnacji, a jeśli się zabrudzą, należy je szczotkować w kierunku pod włos. Nigdy nie pastujemy tego obuwia. Jeśli wymagają odświeżenia, możemy umieścić je nad garnkiem z gorącą wodą. Drobne zabrudzenia usuwamy przy pomocy szkolnej gumki do mazania.

Buty skórzane – pielęgnacja podeszwy

Najbardziej luksusowe modele butów skórzanych wykonane są w całości ze skóry. Pielęgnacja skórzanych butów obejmuje w tym przypadku także dbanie o ich podeszwę. Nie można pozwolić, by się zużyła. Ponadto skórzana podeszwa może stracić swoją elastyczność i popękać. Jeżeli zaniedbamy jej pielęgnację, straci też swoją wodoodporność. Specjalistyczne środki do odżywiania oraz konserwacji podeszwy oferują zakłady szewskie. Używając ich regularnie, przedłużymy żywotność skórzanej podeszwy. Innym skutecznym sposobem na jej ochronę jest założenie zelówki.

Skórzane buty – pielęgnacja i odświeżenie środka

Buty, które zakładamy na wiele godzin, szybko nasiąkają nieprzyjemnymi zapachami. Ze względów higienicznych warto zaopatrzyć się w wyjmowaną skórzaną wkładkę albo je odświeżać. Dla zachowania świeżości regularnie wietrzymy obuwie i co jakiś czas wymieniamy wkładkę. Od czasu do czasu, warto je także wyczyścić wewnątrz, by pozbyć się szkodliwych grzybów czy bakterii. W tym celu używamy amoniaku. Kilka kropel należy nanieść do środka przy pomocy miękkiej szmatki. Następnie na noc wsypujemy do buta sodę oczyszczoną, która usuwamy kolejnego dnia. Innym sprytnym sposobem na usunięcie nieprzyjemnych zapachów jest wsypanie do buta żwirku dla kota.

Dbanie o buty skórzane – przechowanie

Co jeszcze możemy zrobić, by nasze skórzane buty dobrze wyglądały? Musimy je przechowywać w odpowiedni sposób. Unikniemy wtedy odszktałcenia obuwia i jego uszkodzenia. Dlatego po sezonie chowamy je w suchym, pozbawionym wilgoci miejscu. Oczywiście, zanim to zrobimy, trzeba je dokładnie wyczyścić. Oczyszczone i wypastowane buty pozostawiamy do wyschnięcia. Gdy są już suche, wkładamy do środka prawidła lub gazety. W ten sposób buty zachowają swój kształt. Chowając buty do szafy, pamiętamy też, by nie układać jednych na drugich.

Aby skórzane buty służyły nam przez kilka sezonów, warto stosować się do zasad dotyczących ich pielęgnacji i przechowywania. Nagrodą za wytrwałość i konsekwencję będzie dobra kondycja naszych ulubionych butów.