Jak dbać o buty zamszowe? Wszystko, co musisz wiedzieć

Każde obuwie wymaga odpowiedniego czyszczenia, by służyć długo i przez ten cały czas móc świetnie się prezentować. Właściwa pielęgnacja zależy przede wszystkim od dobrania metod pasujących do danego rodzaju materiału, z którego buty są zrobione. Niektóre można wyprać w pralce, inne należy wypastować, jednak jak czyścić zamszowe buty, które bardzo ławo ulegają zniszczeniu przez zbyt mocne tarcie lub wilgoć? Nie jest to trudne, jeśli poznamy kilka prostych zasad, jak o nie zadbać. Ta wiedza pozwoli na cieszenie się długotrwałą świeżością i nowym wyglądem obuwia z tego wyjątkowego materiału.


Jak czyścić zamszowe buty – domowe sposoby


Zamsz cechuje bardzo charakterystyczna w dotyku, jak i wyglądzie faktura i miękkość. Niestety łatwo nasiąka wodą i pod jej wpływem się odkształca. Dlatego ważne jest, by wykluczyć mycie na mokro lub robić to bardzo ostrożnie. Najlepszym wyborem będzie przetarcie butów zamszowych miękką szczoteczką lub gumką. W ten sposób pozbędziemy się zabrudzeń, takich jak kurz, pył i zaschnięte błoto. Czyszczenie na mokro może okazać się jednak konieczne, ze względu na to, że często buty zamszowe to kozaki lub botki, które nosimy zimą, jesienią i wiosną. Są to „mokre” pory roku, gdzie naszemu obuwiu zagraża śnieg i deszcz. Wejście w kałużę, czy zaspę śniegu prowadzi do powstawania zacieków, które wymagają czegoś więcej niż szczotka. Wykorzystując domowe sposoby, możemy sporządzić rozwór z wody i octu, a następnie przy użyciu ściereczki wyczyścić zabrudzenia do czysta i zostawić buty do wyschnięcia.


Odpowiednia pielęgnacja zamszu


Po czyszczeniu na mokro należy pamiętać, by suszenie butów nie było raptowne, na przykład przy kominku lub kaloryferze, bo mogą się odkształcić. Warto postawić na wolne schnięcie, a dodatkowa pielęgnacja butów zamszowych w postaci impregnacji będzie sposobem na zapobiegnięcie zniszczenia ich pod wpływem wilgoci. Stosowanie odpowiednich preparatów do zamszu pozwala zabezpieczyć go przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i znacznie przedłuży jego żywotność. Jednak zastosowanie impregnacji tylko zaraz po zakupie nie będzie wystarczające – powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w miesiącu, po czyszczeniu butów.


Wiemy już, że samo czyszczenie butów zamszowych nie wystarczy i należy je zabezpieczać odpowiednio przed pogodą i namoknięciem i robić to regularnie. Jeśli buty się nie brudzą lub dzieje się to bardzo rzadko to i tak warto szczotkować je regularnie, przy użyciu miękkiego włosia. Możemy wykorzystać do tego też szczoteczkę do zębów, choć użycie dedykowanej butom szczotki będzie szybsze i wygodniejsze. To działanie ma na celu zadbanie o tę charakterystyczną fakturę zamszowych butów, która z upływem czasu może tracić na świetności, jeśli zabraknie szczotkowania i impregnacji. Zagłębiając się w tematykę dodatków do zamszu, możemy znaleźć jeszcze więcej propozycji różnego rodzaju preparatów, które mają za zadanie utrzymać nasze buty w świetnej kondycji, nawet przez lata.


Dbanie to oszczędzanie!


Niezależnie od tego, czy i jaką metodę tego, jak dbać o buty zamszowe wybierzemy, warto mieć na względzie to, że właściwa pielęgnacja znacząco wydłuża świetny wygląd butów. Pozwoli to nie tylko cieszyć się nimi dłużej, ale też pozwoli to oszczędzić sporo pieniędzy na kupowaniu nowych butów. Zakup odpowiedniego spreju czy pianki będzie zatem świetną inwestycją. Kiedy jednak buty się zużyją, można dać im nowe życie przed odświeżenie koloru innym rodzajem preparatu, który pozwoli zregenerować kolor używanego obuwia lub wręcz zmienić go na całkiem inny. Daje to duże możliwości, szczególnie osobom, które lubią zmieniać rzeczy w garderobie i szukać nowych inspiracji.


Jasne i ciemne


Pielęgnacja butów zamszowych powinna odpowiadać też ich kolorowi. Jeśli nie zakładamy chęci jego zmiany, należy pamiętać o dobraniu właściwego koloru preparatów do odcienia naszych butów. Dobrym wyborem mogą okazać się bezbarwne specyfiki, które odświeżą ciemne, jak i jasne odcienie zamszu. Szczególnie w przypadku tych drugich będzie wskazane użycie bezbarwnych impregnatów i sprejów, by nie zniszczyć jasnego odcienia butów. W tym przypadku istotne będzie też, by nie zapomnieć, że przed różnymi środkami pielęgnacyjnymi, zawsze najpierw należy delikatnie, ale dokładnie oczyścić buty z wszelkich zabrudzeń.


Pielęgnacja butów zamszowych – łatwo i szybko


Buty zamszowe to zdecydowanie wyjątkowy rodzaj obuwia o ciekawej fakturze i eleganckim charakterze. Są osoby, które rezygnują z posiadania zamszu w swojej garderobie, bo obawiają się szybkiego zniszczenia tego wyjątkowego materiału. Wynika to z niewiedzy jak odpowiednio zadbać o buty zamszowe. Jednak jak widać, pielęgnacja i czyszczenie nie są tak trudne i skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Szczotkowanie delikatnym włosiem i zastosowanie raz na jakiś czas odpowiedniego spreju to niewiele dla utrzymania butów w dobrej formie. Nawet czyszczenie z poważniejszych zabrudzeń przy pomocy domowych sposobów jest wyjątkowo łatwe i szybkie, więc noszenie butów z zamszu będzie od teraz samą przyjemnością!